Warsztat: lokalny serwer www (Apache + PHP + MySQL)

WAMPDo tematu lokalnego serwera można podejść na kilka sposobów. Pierwszym i naturalnym jest samodzielne ściągnięcie paczek, instalacja i konfiguracja. O ile ten sposób ma swoje zalety, to ma także sporo wad. Głównym problemem może okazać się przebrnięcie przez pliki konfiguracyjne. Drugim rozwiązaniem jest użycie gotowego narzędzia, które wykona konfigurację za nas. Do niedawna byłem zwolennikiem pierwszego rozwiązania. Dziś polecam pakiet WampServer. Postaram się pokazać jego najważniejsze cechy.

Po zainstalowaniu, WampServer dodaje ikonę w trayu. Pierwsza miła niespodzianka: możliwość wyboru polskiego języka.

Wybór języka

Wybór języka


Poza Apachem, PHP i MySQL, WampSever instaluje także phpMyAdmin, wygodne, webowe narzędzie do zarządzania bazami MySQL.

Główne okno programu dostępne jest po kliknięciu lewym przyciskiem w ikonę. Mamy w nim dostęp do wszystkich funkcji. Możemy także uruchamiać i zatrzymywać wszystkie usługi jednocześnie.

Główne okno programu

Główne okno programu


Apache, PHP i MySQL, jak każde inne programy posiadają wersje. W każdym przypadku wyróżnić możemy główne gałęzie. Dla Apache są to 1.3, 2.0 i 2.2, dla PHP 4, 5, wreszcie dla MySQL 4.1, 5.0, 5.1. Piszę o tym dlatego, że nasza przyszła aplikacja, będzie działała w specyficznych, konkretnych warunkach. Aby dobrze przetestować i przewidzieć jej zachowanie musimy sprawdzić ją w każdej konfiguracji. WampServer nadaje się do tego idealnie.

Po zainstalowaniu, WS oferuje nam po jednej, najnowszej i stabilnej wersji każdego z głównych składników. Największą zaletą jest jednak to, że w bardzo prosty sposób możemy doinstalować inne wersje. Wystarczy ściągnąć ze strony projektu plik exe i zainstalować go. Przełączanie między wersjami także nie mogłoby być łątwiejsze. Wybieramy z menu wersję z której chcemy korzystać, serwer sam się wyłącza, zmienia konfigurację i uruchamia. Cała operacja trwa klika sekund. Każda wersja posiada własny plik konfiguracyjny.

Wybór wersji serwera Apache

Wybór wersji serwera Apache


Nie każda wersja Apache i PHP współpracują ze sobą. Wynika to z przerwania w pewnym momencie kompatybilności wstecz. Nie ma się czym martwić, WS panuje nad tym i nie pozwoli nam popełnić błędu. Ponadto na stronie projektu znajdziemy tabelę kompatybilności.

Przy wybranym wybranym serwerze Apache w wersji 2.2, nie ma możliwości wyboru PHP w wersji poniżej 5.2

Przy wybranym wybranym serwerze Apache w wersji 2.2, nie ma możliwości wyboru PHP w wersji poniżej 5.2


Kolejnym usprawnieniem dla programisty jest łatwe podłączanie modułów Apache. Nie ma potrzeby edytowania pliku konfiguracyjnego, poszczególne moduły możemy włączać i wyłączać z poziomu menu.

Zarządzanie modułami serwera Apache

Zarządzanie modułami serwera Apache


Obsługa i konfiguracja PHP także została maksymalnie uproszczona. Podobnie jak w przypadku Apache, możemy z poziomu menu włączać i wyłączać rozszerzenia. Mamy także dostęp do opcji PHP.

Zarządzanie rozszerzeniami PHP

Zarządzanie rozszerzeniami PHP


Zarządzanie opcjami PHP

Zarządzanie opcjami PHP


Podgląd aktualnych ustawień, włączonych rozszerzeń oraz projektów możliwy jest w katalogu głównym localhost.

Widok strony głównej serwera.

Widok strony głównej serwera.


Podsumowując. WampServer do bardzo dobre narzędzie. Ułatwia i uprzyjemnia pracę programisty. Choć w pełni wykorzystane może być tylko przez doświadczonych użytkowników, nadaję się również dla zupełnie początkujących twórców stron.

1 comment

  1. Jakoś tak miesiąc temu postawiłem sobie serwer lokalny, wykorzystując do tego celu małe pudełeczko z ATOM-em (2) w środku – koszt 900zł, 2GB ramu, 400GB dysk… FBSD onboard. Polecam gorąco. Do tego jest samba i działa to cudownie. Znacznie lepsze rozwiązanie niż wamp/xamp czy inszy *amp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *